Junior National Championships

Granite Curling Club of Seattle

January 25 - February 1, 2014 - Completed

The Granite Curling Club in Seattle hosts the 10 men's and 10 women's teams for the 2014 USA Curling Junior National Championship Jan. 25-Feb. 1. The winning teams represent the U.S. at the 2014 World Junior Championships Feb. 26-March 5 in Flims, Switzerland.

The event website

Web casts

Teams - 20

Team Name From Members W L Position
Men
Vukich WA Jake Vukich, Evan McAuley, Luc Violette, Kyle Lorvick, Coach: Tom Violette 9 3 Champion
Dunnam PA Scott Dunnam, Andrew Stopera, Steven Szemple, Andy Dunnam, Coach: Mike Dunnam 8 3 Finalist
Dropkin MN Korey Dropkin, Thomas Howell, Mark Fenner, Alex Fenson, Coach: Keith Dropkin 7 4 SemiFinalist
Meyers MN Ethan Meyers, Kyle Kakela, Trevor Host, Quinn Evenson, Zac Waitrovich, Coach: Kevin Kakela 6 4 Page Game 2
Dudt PA Daniel Dudt, Cody Clouser, Andrew Dudt, Phil Mack, Coach: Brian Dudt 5 4  
Scheel ND Branden Scheel, Tj Johnson, Aj Johnson, Hunter Dennison, Kyson Smith 5 4  
Pedersen MI Wes Pedersen, Aaron Carlson, Bj Kent, Wes Swartz, Brandon Wichman, Coach: Michael Graves 4 5  
Plys MN Daniel Plys, Noah Fiskness, Wesley Leksell, Ryan Riihinen, Coach: Jon Fiskness 3 6  
Osterhaus WI Clay Osterhaus, Nathan Krumpos, Sam Clemmons, Wyatt Swan, Kaden Osterhaus 2 7  
Schommer AK Alhrik Schommer, Kilian Roberts, Tyler Cotter, Dylan Jeremias, Coach: David Flippo 0 9  
Women
Christensen MN Cory Christensen, Mackenzie Lank, Anna Bauman, Sonja Bauman, Coach: Linda Christensen 10 1 Champion
Anderson PA Sarah Anderson, Katie Dubberstein, Taylor Anderson, Lani Dubberstein, Coach: Wayne Anderson 9 3 Finalist
Haag WI Jenna Haag, Erin Wallace, Grace Gabower, Brittany Falk, Abbey Suslavich, Coach: Wally Henry 8 3 SemiFinalist
Sweet WA Shelby Sweet, Tina Persinger, Nikki Lorvick, Cori Tomlinson, Coach: Ken Mabbatt 7 5 Page Game 2
Lindgren ND Abi Lindgren, Katie Sigurdson, Emily Lindgren, Kelsey Colwell, Maddy Shaft, Coach: Dan Lindgren 5 5 Tiebreaker
McMakin MD Christine McMakin, Jenna Burchesky, Allison Howell, Lily Wadsworth, Coach: Shelley Dropkin 5 5 Tiebreaker
Schroeder MI Sidney Schroeder, Alexis Schroeder, Kayla Beauregard, Claire Visconti, Coach: Jeff Manson 3 6  
Fowler AK Kaitlin Fowler, Cora Farrell, Naimy Schommer, Ariel Traxler, Coach: Leland Rich 2 7  
Osbakken MN Courtney Osbakken, Fayth Yecoshenko, Emma Bromenschenkel, Rebecca Miles, Coach: Richard Osbakken 1 8  
Runing MN Melissa Runing, Katelyn Furst, Caiti Flannery, Aly Deegan 1 8