Summer Spiel

Granite Curling Club of Seattle

June 15-17, 2018 - Completed

The Summer Spiel is full at this point, due in large part to curling interest as a result of the Winter Olympics. We do have a wait list if you would like to sign up and hope for the best, but do not pay now, wait to see if we can get you in first.

The theme is the World Cup. Every team will be assigned a country, based on sign-up order. We are still working on the details but there will be some tasty foods of the world, healthy competition both on an off ice, and perhaps an appearance from a Seattle Sounder.

Teams - 32

Team Name From Members W L Position
Germany Comox Valley RAY MICHELL, MELANIE RAIT, JADE JENSEN, MARE MICHELL 5 0 Winner
Spain Victoria CC Miles Craig, Carley Sandwith, Tom Sandwith, Heather Sandwith 4 1 Finalist
Sweden SFBACC Matt Blandford, Darren Moulding, Sean Franey, Dave Sciacero 4 1 B Winner
Croatia CVCC Chris Tolton, Val Schultz, Duane Hemingway, Katlyn Tolton 5 1 C Winner
Uruguay Plainfield Ryan Sharp, Greg Fidler, Jen Weir, Jasi Kaur 3 1 SemiFinalist
Egypt   Emily Good 3 1 SemiFinalist
Peru Royal City CC Chris Summers, Peter Wenzek, Dave Romani, Nigel McInnis 3 2 B Finalist
Nigeria Granite Nikki Lorvick, Arianna Rauliuk, Eric Whilden, Aaron Thompson 4 2 C Finalist
Poland East St Paul CC, Manitoba, Royal City CC New Westminster, Fairbanks Alaska Dan Burch, Carol Honeyman, Jeannette Smith, Martha Hanlon 2 1  
Japan Chilliwack Stephen Strathdee, Glen Ford, Sheila Ford, Edie Chaplin 2 1  
Australia Granite Max Schaefer, Katie Manteca, Marc Eiler, Jen Nguyen 2 1  
Saudi Arabia Granite Will Dimmit, Kate Fox 2 1  
Argentina Peace Arch Ed Blumke 3 2  
France Granite Richard Palmason, Ryan Doerfler, Kathy Justice, Travis Way, Johnathan Metz 3 2  
Bhutan Granite/Superior Duane the “Ancient One” Rutan, Mac the Guy, Joseph Bonfoey, Steven Birklid 2 2  
Iceland Granite Curling Club Phil Shryock 2 2  
Iran Granite Jeffrey Peplinski 2 2  
South Korea Granite Curling Club Ryan Zack, Jonathan Updegrove, Alan Barkley, Geoff McAlpin 2 2  
Panama GCC Alex Zimmerman, Andrew Carpenter 2 2  
Russia GCC Jessica Schultz, Emily Knopf, Warren Connacher, Elizabeth Mattox, Robi Singh 1 2  
Brazil Royal City Curling Club Anne Shibuya, Luciana Barella, Isis Oliveira, Alessandra B 1 2  
Mexico Granite Todd Schultz, Ken Mabbat, Tim Renner 1 2  
Morocco   Miranda Heaslip, Charles Smith, Mitchell Hymowitz, Barry VanWieringen 1 2  
Tunisia GCC Abby Lin, Amelia Tan, Allison Tan, Mari Torii-Karch 1 2  
Denmark Lego Land Max Sando, Mike Taylor, Heather Manahan, Emily Hintz 1 3  
Belgium Bucks County Kevin Stayer, Nancy Gerritsen VanDerHoop, Roland Gerritsen VanDerHoop, Jane Stayer 0 3  
Portugal Granite Ethan Bradford, Lola Bradford, Mike Tadych, Bowen Zheng 0 3  
Columbia Duluth Curling Club Geoffrey Ujdur, Jordan Wiklund, Brian Norberg, Eric Birmingham 0 3  
Switzerland Columbus Curling Club Michael Pintar, Calvin Chandler, George Peppin, Leeanne Chandler 0 3  
Serbia GCC Junior Boys Andrew Bell, Frank Snow, Lennox Weiner, Arjun Thomas 0 3  
Senegal BCC/GCC Mary Melton, Kara McBroom, Jeanne Larson, Jennie Dodson 0 3  
Costa Rica GCC Brian T. Stark, Kevin Hurly, Chad Johnson, Jeff Pearson 0 3